single

Czy Chiny naprawdę zakończyły testy na zwierzętach w 2019 roku?

Ten post może zawierać linki afiliacyjne, dzięki którym bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, mogę zarobić niewielką prowizję.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy słyszeliśmy pewne wiadomości i zmiany dotyczące chińskich wymogów dotyczących testowania kosmetyków na zwierzętach.

Ale co dokładnie się zmieniło? Czy w 2019 roku Chiny nie wymagają już testowania kosmetyków na zwierzętach? Pozwól, że przełamię to dla ciebie.

Testy na zwierzętach w Chinach

Chiny mają długą historię i zły rap w przestrzeni cruelty-free bycia jednym z krajów, które wymagają, aby wszystkie importowane kosmetyki były testowane na zwierzętach. Oznacza to, że każda marka kosmetyczna chcąca importować i sprzedawać w Chinach musi wyrazić zgodę i zapłacić za testowanie swoich produktów na zwierzętach przez chiński rząd.

Tak jest od 2012 roku, kiedy to PETA jako pierwsza zwróciła uwagę na tę kwestię. W 2014 roku Chiny wprowadziły pewne zmiany w swoim prawie, ale korekty dotyczyły tylko kosmetyków do użytku niespecjalnego, które zostały wyprodukowane w Chinach.

Nic nie zmieniło się w przypadku kosmetyków importowanych, kosmetyków specjalnego zastosowania oraz transgranicznych kanałów e-commerce (aka sprzedaży online).

Chiny kończą post-marketowe testy na zwierzętach w 2019 roku?

Szybko naprzód do marca 2019 roku, Chiny ogłosiły, że testy post-marketowe dla gotowych kosmetyków importowanych i produkowanych w kraju w Chinach nie będą obejmować testów na zwierzętach.

HSI stwierdza, że wiadomość była "zachęcająca", ale nie gwarantuje, że żadne testy na zwierzętach nigdy nie będą miały miejsca, wyjaśniając, że post-marketowe i pre-marketowe testy na zwierzętach dla importowanych kosmetyków pozostają takie jak wcześniej.

Michelle Thew, Cruelty Free International Chief Executive, dodała: "Na tym etapie nie oznacza to automatycznie, że marki mogą importować do Chin z dnia na dzień i być wolne od okrucieństwa."

Chiny zatwierdzają testy kosmetyków bez zwierząt w 2019 roku?

W kwietniu 2019 roku, Chiny zatwierdzają dwie nowe metody testowe bez zwierząt do regulacji składników kosmetycznych. Przynosi to w sumie dziewięć testów bez zwierząt, w których Chiny zatwierdziły, jak dotąd.

W oświadczeniu Institute for In Vitro Sciences (IIVS) ogłosił przyjęcie przez Chiny niektórych nie-zwierzęcych (alternatywnych) metod testowych do regulacji kosmetyków, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku i będą preferowanymi testami toksykologicznymi do rejestracji i zatwierdzania składników kosmetycznych przed wprowadzeniem do obrotu.

To ostatnie ogłoszenie sprawiło, że wiele osób zakłada, że Chiny nie wymagają już testów na zwierzętach dla wszystkich kosmetyków, ale to niestety nie jest prawda.

To wspaniała wiadomość, że Chiny pracują nad alternatywnymi testami, które nie angażują zwierząt i miejmy nadzieję, że dzień, w którym Chiny nie będą już wymagać testów na zwierzętach dla wszystkich kosmetyków będzie możliwy, raczej wcześniej niż później, ale Chiny jeszcze tego nie zrobiły!

Składniki kosmetyków a formuły końcowe

Problem z niedawnym ogłoszeniem przez Chiny zatwierdzenia tych dziewięciu metod testowania bez udziału zwierząt polega na tym, że nie zastępują one całkowicie wszystkich metod testowania na zwierzętach w Chinach.

Nowo zatwierdzone i preferowane testy toksykologiczne bez udziału zwierząt mają zastosowanie jedynie do regulacji i zatwierdzania składników kosmetycznych przed wprowadzeniem do obrotu, ale nie zostały zatwierdzone dla formuł końcowych.

Oznacza to, że alternatywne metody testowania są preferowane w przypadku składników kosmetycznych, ale nie w przypadku preparatów końcowych i dlatego Chiny nadal wymagają od zagranicznych firm kosmetycznych zgody na testowanie ich produktów na zwierzętach, zanim będą one mogły być sprzedawane w sklepach w Chinach.

Więc... Czy Chiny nadal wymagają testów na zwierzętach dla kosmetyków w 2019 roku?

Obecnie Chiny wymagają, aby wszystkie importowane kosmetyki i kosmetyki specjalnego zastosowania, które są sprzedawane na półkach sklepowych w Chinach, były testowane na zwierzętach.

Nie ma też żadnych potwierdzonych doniesień mówiących o tym, że Chiny nie wymagają już testowania na zwierzętach wszystkich kosmetyków importowanych lub specjalnego przeznaczenia.

Jakie są aktualne chińskie przepisy dotyczące testów na zwierzętach? (kwiecień 2019)

Jak na razie chińskie przepisy dotyczące testów na zwierzętach pozostają niezmienione. Chiny nadal wymagają, aby wszystkie importowane kosmetyki i kosmetyki specjalnego zastosowania były testowane na zwierzętach.

Radzimy kupującym cruelty-free, aby nadal unikać marek, które są obecnie sprzedawane w Chinach kontynentalnych.

Przyjęcie przez Chiny dziewięciu alternatywnych metod testowania na zwierzętach jest krokiem w dobrym kierunku, ale nie można bezpiecznie zakładać, że wszystkie metody testowania na zwierzętach zostały zastąpione przez te dziewięć metod testowania bez udziału zwierząt.