single

Czy powinniśmy kupować kosmetyki marek, które sprzedają w Chinach?

Ten post może zawierać linki partnerskie, za które bez dodatkowych kosztów dla Ciebie mogę otrzymać niewielką prowizję.

ZAPYTANIE OD CZYTELNICZKI:

Zastanawiałam się nad firmami takimi jak MAC, które (z tego co wiem) nie testują na zwierzętach, z wyjątkiem Chin niestety. Więc produkty, które hipotetycznie kupuję od nich tutaj, w Kanadzie, gdzie mieszkam, nie byłyby testowane na zwierzętach, prawda? Myślę, że próbuję zrozumieć, jaka etyka stoi za tym wszystkim. Jestem nowa w szukaniu produktów wolnych od testów na zwierzętach.

MOJA ODPOWIEDŹ:

To całkowicie uzasadnione i logiczne pytanie, które mi zadają.

Testy na zwierzętach mogą mieć miejsce na różnych etapach, nie chodzi tylko o to, żeby zapytać, czy gotowy produkt lub jego składniki były testowane na zwierzętach, a następnie zakończyć sprawę!

Testy na zwierzętach mogą być przeprowadzane na każdym etapie, a testy mogą być wykonywane przez każdego.

Niektóre firmy twierdzą, że nie mają nad tym kontroli.

Ale to kłamstwo. Jeśli jesteś firmą... masz wpływ i bezpośrednią kontrolę nad tym, jak działa Twoja firma, a zatem jako firma jesteś odpowiedzialny za te decyzje i działania.

Kosmetyki sprzedawane w Chinach

Posługując się hipotetycznym przykładem firmy MAC, czytelnik ma rację, że MAC jest sprzedawany w Chinach i dlatego zgodnie z prawem jego produkty muszą być testowane na zwierzętach.

MAC doskonale wie, że musi płacić władzom chińskim za testowanie swoich produktów na zwierzętach, aby móc sprzedawać je w tym kraju. Jednak firma MAC nie jest zobowiązana do sprzedaży w Chinach. Sama się na to decyduje.

Kiedy zastanawiamy się, czy dany produkt jest wolny od okrucieństwa, zazwyczaj bierzemy pod uwagę całą markę/firmę i jej politykę dotyczącą testów na zwierzętach. Ogólnie rzecz biorąc, nie chcesz kupować od marki, która przeprowadza, akceptuje lub wspiera testy na zwierzętach, gdziekolwiek na świecie.

To tak, jakbym mówił: "Jestem wegetarianinem... ale jem mięso, kiedy podróżuję do innych krajów" - z definicji nie powinienem nazywać się wegetarianinem, a rezultaty moich działań nie są wykluczone tylko dlatego, że jestem poza granicami kraju.

Dlaczego to jest problem?

Pytanie tego czytelnika jest całkowicie uzasadnione, ponieważ firmy powiedzą wszystko, żeby tylko dobrze wyglądać i sprzedać ci swoje produkty. Jeśli przeprowadzają testy na zwierzętach, będą starały się to zbagatelizować. W podobnych przypadkach, jak w przypadku MAC, sformułują swoją politykę w taki sposób, aby brzmiała ona tak, jakby tylko niewielka część ich produktów była testowana na zwierzętach.

Ale niezależnie od tego, czy firma płaci za testowanie na zwierzętach tylko 1% czy 100% swoich produktów, nadal nazywa się to testowaniem na zwierzętach, w którym niewinne zwierzęta są rutynowo oślepiane, trute i zabijane.

Analizując kwestie etyczne stojące za decyzjami o zakupie, ważne jest, aby patrzeć szerzej niż tylko na gotowy produkt, który przynosisz do domu. Należy przyjrzeć się całej firmie, której decydujemy się przekazać pieniądze. Czy popiera ona testy na zwierzętach?

Bardzo się cieszę, kiedy słyszę, że ludzie zadają tego typu pytania, ponieważ jest to dowód na to, że coraz więcej konsumentów domaga się od firm, aby postępowały właściwie!

Co sądzisz o markach kosmetyków, które są sprzedawane w Chinach?


Zdjęcia autorstwa striatic i davidthiel wykorzystane na licencji CC BY 2.0