Woda różana - co warto wiedzieć
Woda różana to naturalny kosmetyk, który doskonale sprawdza się zarówno w pielęgnacji cery, jak i włosów. Zawiera wiele naprawdę cennych składników, które korzystnie wpływają na wygląd skóry. Nie bez powodu woda różana jest wykorzystywana coraz częściej przez osoby, które lubią sięgać po kosmetyki naturalne.Jakie właściwości ma woda różana?Woda różana to prawdziwe bogactwo składników aktywnych. Zawiera ona ogromne ilości następujących witamin: A, C, E oraz z grupy B. Jest źródłem również flawonoidów. Witamina A wykazuje działanie antybakteryjne. Jest istotna w leczeniu zmian trądzikowych. Sprawia, że naskórek zostaje zregenerowany, a przebarwienia zredukowane. Witaminy z grupy B odpowiadają za większe tempo regeneracji skóry, sprawiają, że procesy rogowacenia zostają ograniczone. Witamina C sprawia, że woda różana może być stosowana przez osoby, których problemem są pękające naczynka. Poleca się ją również tym, którzy dostrzegli u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóra. Witamina E to czynnik, który – podobnie jak witamina C – skutecznie chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Dodatkowo korzystnie wpływa na przebarwienia, redukując się. Warto dodać, że w wodzie różanej znajduje się również bogactwo flawonoidów, które wzmacniają zarówno włosy, jak i paznokcie.
Zastosowanie wody różanej
Woda różana wykorzystywana była już w okresie starożytności. Rzymianie sięgali po nią, lecząc szereg schorzeń. To właśnie wodę różaną wykorzystywała słynna Kleopatra – królowa Egiptu – do pielęgnacji twarzy, a także relaksujących kąpieli. Dzisiaj woda różana jest powszechnie wykorzystywana w kosmetyce. Producenci chętnie dodają ją do perfum, jest ona składnikiem balsamów, glinek, maseczek, a także kremów. Dostępna jest również jako samodzielny kosmetyk, który stosowany może być zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i włosów.Ciekawostką jest fakt, że w krajach arabskich woda różana znajduje zastosowanie w kuchni.
Pielęgnacja skóry wodą różaną
Jeśli chcemy wykorzystywać wodę różaną do pielęgnacji twarzy, najlepiej sięgać po tonik, który stosować należy dwa razy dziennie. To prosty sposób, aby nawilżyć skórę oraz pokonać podrażnienia. Po wodę różaną sięgać można bez względu na rodzaj cery. Szczególnie poleca się ją posiadaczkom cery dojrzałej, tłustej, trądzikowej, naczyniowej, a także tej dotkniętej przebarwieniami.
Pielęgnacja włosów wodą różaną
Woda różana sprawia, że włosy stają się bardziej gładkie i błyszczące. W przypadku włosów można sięgać po wodę różaną zarówno w postaci płukanki, jak i niezwykle wygodnej w użyciu mgiełki. Aby przygotować płukankę do włosów, należy zmieszać trzy łyżki wody z różanej ze szklanką wody. Tak przygotowaną miksturą spłukuje się włosy już po umyciu i dokładnym wypłukaniu szamponu.
Jak przygotować wodę różaną?
Woda różana to produkt uboczny, który powstaje w procesie destylacji płatków róży z wykorzystaniem pary wodnej. Głównym produktem tego procesu jest oczywiście olejek różany. Do produkcji wody różanej wykorzystywane są trzy gatunki róży. Sięga się po różę francuską, stulistną oraz damasceńską. Do otrzymania kilograma wody potrzeba aż pięć ton kwiatów!
Wodę różaną można oczywiście kupić w sklepie, ale można ją również przygotować samodzielnie. Potrzeba do tego trzy garści płatków róży, które należy wcześniej dokładnie oczyścić, a także gazę (można zastąpić ją bawełnianą ściereczką), słoik oraz wodę destylowaną. Płatki róży – po uprzednim oczyszczeniu – umieszcza się na ściereczce bądź gazie. Następnie zawija się je, uważając, aby płatki były dokładnie zakryte. Płatki razem z gazą wkłada się do słoika, a następnie zalewa wodą destylowaną. Miksturę należy odstawić na dwanaście godzin. Po tym czasie wyjmujemy zawiniątko z płatkami, dokładnie wyciskamy, a wodę przelewamy do czystej buteleczki. Tak przygotowaną wodę różaną należy przechowywać w lodówce. Trzeba zużyć ją w ciągu dwóch tygodni.