single

Trądzik na plecach - skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Najczęściej, gdy mówimy o pielęgnacji skóry problematyczne, zwracamy uwagę na twarz. Jednak często trądzik pojawia się też na innych obszarach naszej skóry. Często są to właśnie plecy. Skąd bierze się trądzik pleców i jak się go pozbyć

Skąd bierze się trądzik pleców?

Trądzik na plecach ma przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne. Na skórze w okolicy łopatek znajduje się wiele gruczołów łojowych. Łój jest doskonałą pożywką dla różnych bakterii wywołujących trądzik. Jeśli ubrania wykonane są z naturalnych tkanin, dobrze odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać, to tworzywa sztuczne często zatrzymują wilgoć. Z powodu słabej wentylacji aktywnie się pocimy, a pot pozostaje na skórze i podobnie jak tłuszcz odżywia bakterie. Dodatkowo końcówki włosów podrażniają skórę, powodując wydzielanie przez nią nadmiaru sebum. Powodem może być używanie niewłaściwego kremu lub balsamu. Na przykład zbyt tłusty filtr przeciwsłoneczny może doskonale chronić plecy przed promieniami słonecznymi, ale jednocześnie zatyka pory, zwiększając ryzyko zapalenia.

Powody wewnętrzne to genetyka. Predyspozycje do trądziku często pochodzą od rodziców. Trądzik na plecach i ramionach występuje u wielu osób w wieku młodzieńczym - wynika to z przebudowy organizmu. U kobiet trądzik może być również spowodowany skokami hormonalnymi podczas menstruacji i ciąży. Stres emocjonalny nie powoduje bezpośrednio wysypki. Może jednak wpływać na hormony lub układ odpornościowy, co z kolei już wywołuje wysypkę.

Badania

Coraz więcej dowodów sugeruje możliwy związek między dietą a trądzikiem. Przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może prowadzić do wysypki. Zaburzenia endokrynologiczne ( cukrzyca ), zaburzenia czynności wątroby (zapalenie wątroby), układu moczowo-płciowego, przewodu pokarmowego - wszystko to może objawiać się wysypką.

osoba nakładająca płyn antybakteryjny na dłonie

Jak pozbyć się trądziku pleców w prosty sposób?

Zdarza się, że przyczyny wysypki są prawie oczywiste. Wystarczy przeanalizować zmiany stylu życia, które poprzedzały wystąpienie trądziku. Być może stałeś się bardziej aktywny podczas treningu? A może zacząłeś używać nowych produktów do pielęgnacji skóry ciała? Jeśli tak się dzieje, odstaw produkt, który cię uczula i monitoruj stan swojej skóry. Jeśli nie ma oczywistego powodu, konieczne jest działanie kompleksowe.

Często bierz prysznic

Koniecznie - po każdym treningu. Jeśli się pocisz, weź prysznic, jeśli możesz, lub przynajmniej wytrzyj plecy wilgotnymi chusteczkami. Użyj mydła lub żelu antybakteryjnego. Takie produkty dobrze oczyszczają pory z zanieczyszczeń. Jeśli twoja skóra nie jest wrażliwa, możesz również spróbować oczyszczenia. Świetnie sprawdzają się też kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego. Myjąc włosy, staraj się, aby odżywka lub balsam nie spływały po ramionach i łopatkach: takie produkty mogą zatykać pory. Zrezygnuj z tłustych produktów do pielęgnacji ciała Obejmuje to filtry przeciwsłoneczne i odżywcze płyny. Przynajmniej dla pleców używaj najlżejszych produktów nawilżających.

Noś luźne tkaniny

Jeździsz gorącym minibusem lub aktywnie biegasz, ale nie możesz wziąć prysznica w pracy? Zabierz ze sobą sukienkę na zmianę, T-shirt, koszulę i zmień ubranie, gdy tylko się spocisz. Ważne jest, aby działać szybko: im dłużej wilgoć jest w kontakcie ze skórą, tym większe jest ryzyko pojawienia się nowego trądziku. Noś luźne, naturalne tkaniny. W takim przypadku docenisz właściwości oddychające i pochłaniające wilgoć bawełny i lnu. Przejrzyj swoją dietę. Staraj się eliminować pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym: białe pieczywo, makarony, wypieki, ziemniaki. Niech ich miejsce zajmą warzywa, owoce, chude wędliny, pieczywo pełnoziarniste i zboża.