Zioła w kosmetyce, czyli moc naturalnej pielęgnacji
Nasze babcie często używały ziół i roślin do przygotowywania środków czystości i kosmetyków pielęgnacyjnych. Minęły lata, przemysł kosmetyczny poszedł daleko do przodu, ale nadal wykorzystuje się moc ziół leczniczych w kosmetykach.
Aloes
Z pewnością pamiętacie tę roślinę z dzieciństwa, bo w wielu domach to aloes zdobił parapet w kuchni. Z dobroczynnymi właściwościami agawy można było się zapoznać, gdy zadrapało się kolano lub złapało katar, bo właśnie ta roślina była lekarstwem numer jeden na przeziębienia i siniaki. Wszechstronność natury aloesu została doceniona również przez producentów kosmetyków. Jest często dodawany do kremów nawilżających, ponieważ doskonale zmiękcza, koi skórę, leczy rany i podrażnienia. Aloes chroni również przed przedwczesnym starzeniem się, dlatego często pojawia się w produktach przeciwzmarszczkowych, jego sok dodawany jest do kosmetyków do skóry wrażliwej i problematycznej, a także do produktów do włosów o zwiększonej zawartości tłuszczu, wypadaniu czy łupieżu.
Rumianek
Rumianek, który wszyscy znamy, to prawdziwa skarbnica piękna. Doskonale nawilża, łagodzi stany zapalne i koi, dlatego jest niezastąpionym składnikiem wielu kremów do twarzy i ciała. Rumianek dodaje się również do linii pielęgnacyjnych włosów, zwłaszcza w jasnych i jasnobrązowych odcieniach. Działa lekko tonizująco na włosy, nadając im złoty połysk. Wskazówka: aby ujędrnić skórę, przetrzyj ją naparem z rumianku. Pamiętaj tylko, że rumianek w postaci naparu, wywaru, może powodować alergie. Jeśli po zastosowaniu zauważysz zaczerwienienie, łuszczenie się na twarzy, przestań go używać.
Żeń-szeń
W Chinach żeń-szeń nazywany jest korzeniem życia, a jego właściwości lecznicze znane są od ponad 5000 lat. Żeń-szeń często znajduje się w kosmetykach przeciwstarzeniowych linii pielęgnacyjnych twarzy i ciała. Dzięki obecności specjalnych związków aktywnych - ginsenozydów - tonizuje, zmiękcza i odmładza skórę. Wskazówka: żeń-szeń zasłynął jako wybawca przed łysieniem. Jeśli masz ten problem, zrób nalewkę z żeń-szenia. Wymieszaj proszek żeń-szenia z wodą, pozostaw na dwie do trzech godzin. Nalewkę wetrzyj w cebulki włosów, pozostaw na godzinę, a następnie spłucz.
Pokrzywa
Pokrzywa jest bogata w witaminy C, K, witaminy z grupy B, proteiny i garbniki, dlatego znajduje zastosowanie w kosmetykach do skóry i włosów jako dodatek regenerujący, tonizujący, pobudzający. Ekstrakt z pokrzywy wzmacnia i wspomaga wzrost pasemek, ujędrnia i uelastycznia, pomaga pozbyć się łupieżu i zatrzymać wypadanie włosów. Wskazówka: aby włosy były gładkie i jedwabiste, użyj wywaru z pokrzywy. Rozcieńcz szklankę bulionu 500 ml ciepłej wody. Spłucz włosy, osusz, nie pocieraj.
Ziele dziurawca
Ta jasnożółta roślina jest często spotykana w kosmetykach. Dziurawiec jest bogaty w witaminę C, tokoferole, garbniki, zawiera substancję łagodzącą azulen. Działa tonizująco i antybakteryjnie. Dlatego dziurawiec często uzupełnia kosmetyki do pielęgnacji skóry normalnej i tłustej, produkty dla skóry skłonnej do trądziku. Producenci kosmetyków do włosów wykorzystują wzmacniające właściwości dziurawca, a jego właściwość nadawania włosom ciemniejszego odcienia jest wykorzystywana w produktach do koloryzacji.
Mięta
Mięta to przyjemny dodatek do herbaty i ozdoba wielu wypieków. Chłodząca, odświeżająca, stała się idealnym wypełnieniem do produktów kosmetycznych. Uzyskany z niego mentol działa przeciwzapalnie, tonizująco, chłodząco. Te właściwości mięty sprawiają, że jest składnikiem jamy ustnej, po goleniu, pielęgnacji zmarszczek włosów (przeciwłupieżowych), dezodorantach.