single

Zastosowanie aloesu w pielęgnacji

Od dawna znane są drogocenne właściwości aloesu. Obecnie jest to jedna z najbardziej cennych roślin, jeśli chodzi o działanie pielęgnacyjnie. Z pewnością niejednemu z nas babcie radziły, aby przyłożyć sok aloesowy do trudno gojących się ran czy zmian, jakie pojawiły się na twarzy. Od pewnego czasu stosowanie aloesu znowu jest popularne. Podpowiadamy dlaczego warto po niego sięgać.

Jakie właściwości po aloes?

Liście tej rośliny pełne są substancji odżywczych. Ich środek ma postać żelu w jasnym kolorze, który aż w 99% składa się z wody. Do tego dochodzą cenne składniki, do których zalicza się witaminę A, C, E, witaminy z grupy B (łącznie z witaminą B9 oraz B12), aminokwasy, enzymy oraz kwasy tłuszczowe. Aloes to równie cenne źródło potasu, magnezu, wapnia, cynku, chromu, żelaza, miedzi. Aloes wykazuje szerokie działanie pielęgnacyjne. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz częściej stosuje się go w kosmetyce. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo, wzmacnia, koi i łagodzi. Sprawia, że rany goją się zdecydowanie szybciej, niweluje podrażnienia, obrzęki oraz zaczerwienienia. Do tego nawilża skórę i odżywia ją. Sprawdza się po ukąszeniu owadów, zmniejszając ból oraz opuchliznę. Warto sięgnąć po niego, kiedy poparzyło nas słońce – skutecznie przyspieszy wówczas regenerację skóry. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że aloes to jeden z większych sprzymierzeńców w walce zarówno o piękno, jak i o zdrowie.

Kosmetyki zawierające aloes

Kosmetyki zawierające w swoim składzie aloes są w Polsce coraz bardziej popularne. W sprzedaży dostępny jest ich naprawdę szeroki wybór. Postawić można na aloesowy żel bądź maskę do twarzy. Pojawia się w związku z tym pytanie co należy wziąć pod uwagę, chcąc wybrać kosmetyk tego rodzaju. Trzeba pamiętać, że nie każdy kosmetyk jest taki sam. Podobnie jest, jeśli chodzi o żel aloesowy. Zawsze warto dokładnie przeanalizować skład kosmetyku. Za najlepszy można uznać żel aloesowy, w którym znajduje się duża ilość polisacharydów. Dobrze jest, aby żel pozyskano w drodze ekstrakcji liści na zimno. Jeśli sięgamy po kosmetyki, w których aloes jest jednym z wielu składników, zawsze warto sprawdzić, które miejsce w składzie on zajmuje, a także jak duże jest jego stężenie. Generalnie zasada jest prosta: im stężenie aloesu jest wyższe, tym większe szanse na to, że zadziała on tak, jak tego oczekujemy.

krem z aloesem

Kto może sięgać po aloes?

Aloesu można używać do pielęgnacji każdego typu skóry i każdego rodzaju włosów. Stosować można go bez względu na wiek, a także rodzaj problemów skórnym. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jesteśmy na niego uczuleni. Jeśli nasz organizm dobrze zareagował na aloes, można śmiało z niego korzystać.

Aloes w pielęgnacji włosów: olejowanie

Coraz więcej osób decyduje się na zabieg olejowania włosów. Świetnie sprawdza się w tym celu żel aloesowy. Doskonale odżywia włosy, a także wygładza je, sprawia, że odzyskują blask i stają się mięsiste. Jeśli nie mamy żelu, możemy postawić na czysty sok aloesowy. Wystarczy zmieszać go z wodą, pamiętając o proporcji 1:1, a następnie taką mieszanką spłukać włosy. Można je również spryskać. Dopiero wówczas nakładamy wybrany olej.

Aloes w pielęgnacji włosów: maseczka

Z aloesu można również przygotować maseczkę do włosów. Wystarczy kilka łodyg tej cudownej rośliny pokroić na mniejsze kawałki, a następnie zalać niewielką ilością wody. Miksturę dokładnie blendujemy i przecedzamy. Dodajemy do niej łyżkę miodu i mąkę ziemniaczaną po to, aby ją zagęścić. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na włosy. Można robić to już od nasady. Aloesowa maseczka świetnie nawilża, a także wygładza włosy. Łagodzi również podrażnienia skóry głowy.