single

Zastosowanie naturalnych hydrolatów do tonizowania

Hydrolaty, które określa się również mianem wód kwiatowych oraz wód roślinnych, to produkty uboczne, które powstają w efekcie procesu destylacji parą wodną zarówno całych roślin, jak i ich części, na przykład płatków. Okazuje się, że posiadają one doskonałe właściwości pielęgnacyjne i nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować je bezpośrednio na skórę. Dzięki nim skóra odzyskuje naturalne pH, lepiej wchłania również kremy i olejki. Hydrolaty można stosować bez względu na cerę oraz wiek. Dzięki nim skóra jest odświeżona. Plusem hydrolatów jest to, że nie pozostawiają one lepkiego filmu na powierzchni skóry. Zapewniają przyjemne ukojenie, sprawdzają się w przypadku skóry podrażnionej oraz zmęczonej. Wystarczy hydrolat trzymać w lodówce, aby zyskać kosmetyk chłodzący, który sprawdzi się po przebudzeniu, a także po treningu. Hydrolaty mają wiele zastosowań, co bez wątpienia jest ich ogromną zaletą. Można stosować je zamiast toniku po wykonaniu demakijażu, ale również wówczas, gdy w ciągu dnia chcemy odświeżyć skórę. Idealnie sprawdzają się jako dodatek do maseczek bazujących na glince. Można potraktować je również jako bazę do domowych kuracji na włosy.

Jakie jest zastosowanie hydrolatów?

Okazuje się, że hydrolaty mają naprawdę szerokie zastosowanie. Nie jest przesadą określenie ich jako kosmetyków wielozadaniowych. Wystarczy mieć jeden hydrolat w kosmetyczce, aby cieszyć się z tonika czy wcierki do głowy bądź dodać go do maseczek, jeszcze bardziej poprawiając ich efektywność. Sięgając po hydrolat jako dodatek do maseczek, nie trzeba już stosować wody. Hydrolat doskonale ją zastąpi, rozcieńczając maseczkę i nadając jej pożądaną konsystencję. Sprawdza się również jako tonik, którym można odświeżyć twarz, a także przywrócić prawidłowe pH. Hydrolat to też niezastąpiona mgiełka do ciała, którą osoby o wrażliwej skórze mogą z powodzeniem zastępować perfumy. Hydrolat może być stosowany jako baza do kosmetyków przygotowywanych w domu. Można również zrobić z niego okład na powieki. Wystarczy, że zmoczymy waciki, a następnie położymy je na powiekach, aby zaczerwienione bądź podrażnione oczy poczuły wyraźną ulgę. Hydrolatem można też spryskiwać włosy – to świetny sposób, aby je nawilżyć, a także dodać im blasku. Jest też dobrą wcierką do skóry głowy. Tak stosowany hydrolat sprawia, że cebulki włosów zostają solidnie wzmocnione, a ich wypadanie ograniczone.

kosmetyki z lawendy

Hydrolat oczarowy

To hydrolat, który powstaje z oczaru wirginijskiego. Jest to środek polecany szczególnie do pielęgnacji cery tłustej oraz mieszanej, a także problemowej. Regularnie stosowany świetnie oczyszcza skórę, zwęża pory, a także korzystnie wpływa na proces wydzielania sebum. Hydrolat oczarowy działa przeciwzapalnie, chroniąc przed powstawaniem stanów zapalnych. Jeśli jednak już się pojawiły, hydrolat przyspieszy ich gojenie. Plusem tego hydrolatu jest również jego działanie przeciwrodnikowe.

Hydrolat lawendowy

To hydrolat o naprawdę szerokim zastosowaniu. Poleca się go do pielęgnacji każdej cery. Za sprawą garbników i kwasu rozmarynowego działa łagodząco na stany zapalne, a także podrażnienia. Sprawdza się szczególnie w przypadku cery tłustej oraz dotkniętej trądzikiem. Warto sięgać po niego w przypadku podrażnień.

Hydrolat różany

Nazywany bywa wodą różaną. To hydrolat, który szczególnie poleca się posiadaczkom cery suchej oraz dojrzałej. Można go stosować także przy cerze wrażliwej oraz naczynkowej. Jego atutem jest to, że jest wyjątkowo delikatny. Skutecznie nawilża, a jednocześnie odświeża skórę, nie wywołując przy tym uczucia ściągnięcia. Można z niego wykonywać okład zarówno na całą twarz, jak i na oczy. Niezwykle przyjemnie pachnie. Dostępny jest w sklepach zielarskich – można go dzisiaj kupić bez najmniejszego problemu.