single

Dlaczego warto włączyć do swojej diety olej lniany?

Od wielu lat olej lniany ceniony jest za swoje wyjątkowe właściwości. Już Hipokrates polecał sięgać po nie, kiedy pojawiały się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Liczne badania potwierdzają, że pozytywnie wpływa on na ludzki organizm. Warto więc zadbać o to, aby olej lniany pojawił się w naszej codziennej diecie. Można wówczas na własnej skórze przekonać się, jakie są jego zalety.

Działanie i właściwości oleju lnianego

Olej lniany powstaje ze świeżych ziaren brązowego lnu. Jego cechą charakterystyczną jest złoty kolor, gorzkawy smak, a także delikatny, ziołowy zapach. Olej ten tłoczony jest na zimno. Jest to olej nierafinowany, który umieszcza się w ciemnym szkle. Powinien być przechowywany w niskiej temperaturze, a jego termin ważności jest stosunkowo krótki. Olej lniany to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 oraz omega – 6. Dostarcza on również witaminy E, która nie powodu określana jest jako witamina młodości. To właśnie dlatego warto wprowadzić go do codziennej diety. Świetnie sprawdza się on również jako naturalny kosmetyk, którego zastosowanie jest wszechstronne. Sięgając regularnie po olej lniany, udaje się obniżyć poziom złego cholesterolu (HDL). Obniża on nadciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko miażdżycy, a także chorób serca. Chroni przed kamieniami żółciowymi, odtłuszcza wątrobę, korzystnie wpływa na tempo przemiany materii, wspomagając odchudzanie, reguluje gospodarkę hormonalną. Lista korzyści zdrowotnych, jakie odnieść można ze stosowania oleju lnianego jest zdecydowanie większa.

Gdzie kupić olej lniany?

Podejmując decyzję o zakupie oleju lnianego, trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy jest to na pewno olej tłoczony na zimno i nierafinowany. Ważne jest, aby miał on krótki termin ważności – nie powinien on być dłuższy niż trzy miesiące od dnia produkcji. Duże znaczenie ma również butelka i to, jak jest przechowywana. Jak wspomnieliśmy wcześniej, olej lniany należy przechowywać w lodówce w butelce z ciemnego szkła. Zawsze warto sprawdzić czy wybrany olej nie zawiera sztucznych dodatków.

Wpływ oleju lnianego na urodę

Olej lniany niezwykle pozytywnie wpływa na urodę. Doskonale działa na skórę. Nawilża ją, uelastycznia, sprawia, że staje się dużo bardziej sprężysta. Warto sięgać po niego, kiedy naszym problemem są stany zapalne skóry. Olej lniany powinny pokochać kobiety zmagające się ze skórką pomarańczową. Olej lniany wzmocni paznokcie i włosy, a także przyspieszy ich wzrost.

UWAGA: można go stosować wewnętrznie, wykorzystując w wielu potrawach, ale również zewnętrznie, dodając do kremów czy maseczek.

olej lniany

Jak włączyć olej lniany do swojej diety?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że olej lniany można spożywać wyłącznie na zimno. Jego temperatura spalania jest niska, co sprawia, że nie wolno go podgrzewać i używać do smażenia. Wysoka temperatura sprawia, że nie tylko traci on swoje cenne właściwości, ale staje się wręcz szkodliwy. Z powodzeniem można go natomiast dodawać do koktajli, sałatek, a także smarować nim pieczywo. Warto jednak pamiętać, że charakterystyczny, gorzkawy smak oleju lnianego nie każdemu odpowiada. W związku z tym zdecydowanie łatwiej dodawać go potraw niż spożywać samodzielnie. Dziennie należy spożywać około trzy łyżki oleju, co pozwoli na dostrzeżenie efektów już po kilku tygodniach.

Pielęgnacja skóry dojrzałej naturalnymi olejami

W pielęgnacji skóry dojrzałej świetnie sprawdzają się naturalne oleje, które pokrywają skórę ochronną warstwą. Dzięki temu skóra zdecydowanie wolniej się odwadnia, staje się przyjemna w dotyku, lepiej wygląda.